Telefony Blockchain i zegarki Bitcoin: Powrót do Crypto Tech Hype

Smartfony Blockchain i zegarki kryptograficzne: Które innowacyjne urządzenia rzeczywiście przeszły od koncepcji do rzeczywistości?

Mówimy o kryptokurancie i gadżetach Blockchain, które w sposób nieunikniony urosły do góry nogami za cenę żetonów. Ale patrząc wstecz, czy przyniosły one użytkownikom znaczące zmiany, czy też są tylko kolejnym rezultatem szumu, który jest synonimem przestrzeni?

Gwałtowny wzrost zainteresowania kosmosem nastąpił w 2017 r., kiedy to Bitcoin (BTC) osiągnął nigdy wcześniej nie widziany wzrost o około 20.000 dolarów, po czym rozbił się dramatycznie i wszedł do kryptońskiej zimy. Podczas gdy upadek pozostawił po sobie zniszczenia, miesiące skupienia uwagi wprowadziły Bitcoin, kryptokur walutę i technologię łańcuchów blokowych do głównego nurtu świadomości jak nigdy dotąd.

Wiele projektów zostało w tym okresie opracowanych i zrealizowanych, a inspiracja ta doprowadziła do wielu zmian technologicznych, które były skierowane do użytkowników krypto walut i innowatorów łańcuchów blokowych. Smartfony z łańcuchami blokowymi i luksusowe zegarki z kryptokurrency zdobyły w ciągu ostatnich kilku lat wiele nagłówków. Niektóre z nich otrzymały pozytywne opinie, podczas gdy nie wiadomo, czy inne nawet ujrzały światło dzienne.

Smartfony Blockchain
W ciągu ostatniej dekady smartfony stały się dosłownie przedłużeniem ciał miliardów ludzi. Według Statisty, ponad 40% światowej populacji używa smartfonów, co oznacza, że ma je ponad 3 miliardy ludzi. Tacy jak Samsung, Huawei czy iPhone firmy Apple dominują w tym sektorze, a najnowsze technologie wciśnięte są w ich futurystyczne urządzenia.

W dzisiejszych czasach smartfony mogą robić prawie wszystko, a integracja kryptokurwalutowych i blokowych aplikacji w tych urządzeniach była tylko kwestią czasu. Rzeczywiście, Immediate Edge istnieje garstka producentów, którzy pozycjonują swoje urządzenia jako smartfony z łańcuchem blokowym.

Samsung Galaxy S10 jest prawdopodobnie najbardziej znany, choć samo urządzenie nie jest „Blockchain-powered“, ale, bardziej szczegółowo, Blockchain-obsługiwane. S10 zrobił nagłówki dla swojej aplikacji do przechowywania kluczy prywatnych kryptocurrency, dubbing Samsung Knox, jak również wbudowany portfel kryptocurrency, Blockchain Keystore.

W roku 2019 Galaxy S10 dodała obsługę ponad 30 różnych walut kryptograficznych w swoim portfelu. Pod koniec roku Samsung uruchomił „KlaytnPhone“, wariant Galaxy Note 10, który zawierał jego kryptocurrency portfela i aplikacji Knox, a także nagrodził użytkowników z 2000 żetonów Klay, rodzimej waluty Kłajtno blockchain. Te funkcje kryptograficzne i łańcuch blokowy zostały zintegrowane z najnowszym smartfonem Galaxy S20.

Tajwańska firma elektroniczna HTC posiada również własny smartfon z łańcuchem blokowym – Exodus. Wprowadzony na rynek w marcu 2019 r., początkowo urządzenie było dostępne tylko w przedsprzedaży z wykorzystaniem kryptokurwalutu, ale stało się dostępne również w wersji fiat.

Exodus jest standardowo wyposażony w aplikację z portfelem sprzętowym, która pozwala użytkownikom na przechowywanie własnych kluczy prywatnych. W zestawie znajduje się również przeglądarka Opera, która zapewnia dostęp do wielu zdecentralizowanych aplikacji. Jak podsumował Wired w swoim teście produktowym, jest to użyteczny smartphone, który zapewnia niezawodne aplikacje dla użytkowników kryptokurrency.

Najnowsza edycja smartfonu HTC blockchain to Exodus 1S, który, jak twierdzi, jest pierwszym urządzeniem zdolnym do uruchomienia pełnego węzła Bitcoin. Funkcja odzyskiwania klucza społecznościowego urządzenia została doceniona przez współzałożyciela firmy Ethereum, firmę Vitalik Buterin, ponieważ umożliwia ona użytkownikom przekazywanie części kluczy prywatnych do zaufanych kontaktów w celu umożliwienia ich odzyskania. HTC Exodus 1 można zakupić tylko na stronie internetowej producenta, choć nie wszystkie opcje płatności są dostępne, a jego model Binance wydaje się być niedostępny. HTC Exodus 1S jest dostępny do nabycia tylko w niektórych regionach i nie jest jeszcze dostępny na całym świecie.

Firma Sirin Labs, która jako pierwsza uruchomiła smartfon z łańcuchem blokowym w listopadzie 2018 r., otrzymała tytuł „Finney“. Urządzenie jest standardowo wyposażone we wbudowany portfel chłodniczy, usługę konwersji tokenów i ekosystem DApp zasilany przez własny system operacyjny Sirin. Chłodnia jest fizycznie oddzielona od reszty urządzenia, a użytkownicy mogą przeprowadzać transakcje typu peer-to-peer bez potrzeby scentralizowanej wymiany. Wygląda na to, że Finney jest dostępny w sprzedaży tylko na stronie internetowej Sirin Labs, choć w pewnym momencie był również dostępny w Amazon.

Pundi X, zdecentralizowana offline sieć sprzedaży kryptokurantów, podobno pracuje również nad rozwojem własnego smartfonu z łańcuchem blokowym. Firma twierdzi, że jej smartfon „Blok on Blok“, czyli BOB, będzie miał wszystkie dane wykonywane przez jej Function X blockchain.

Według firmy, użytkownicy będą mogli przełączać się między dwoma systemami operacyjnymi: trybem blockchain i konwencjonalnym trybem Android. Tryb łańcucha blokowego ma na celu zapewnienie użytkownikom pełnej kontroli nad ich danymi. Projekt będzie finansowany przez inicjatywę crowdfundingową, a w pierwszym uruchomieniu produkcyjnym oferowanych będzie tylko 5 000 urządzeń.

Biorąc pod uwagę wszystko, urządzenia, które zostały wydane zostały pozornie dobrze spełnione. Dalszy rozwój smartfonów kryptograficznych z niezawodną funkcjonalnością może wprowadzić w przestrzeń kosmiczną wielu nowych użytkowników, pod warunkiem, że będą oni oferować taki sam poziom doświadczenia jak każdy smartfon nieszyfrujący. Ponadto, poza modelami S10 i Galaxy Note firmy Samsung, urządzenia te wydają się dość trudne do pozyskania online, ponieważ są one w większości przypadków wystawiane na sprzedaż tylko na własnych stronach internetowych.

Ładny zegarek, ale czy akceptuje krypto?

Podczas gdy funkcjonalność krypto walut jest powoli włączana do urządzeń przenośnych, trzy światowej sławy szwajcarskie firmy zegarmistrzowskie wydały czasomierze, które są inspirowane przez Bitcoin i krypto walut.

We wrześniu 2018 roku Hublot ogłosił premierę swojego zegarka Big Bang Meca-10 P2P. Zegarek zainspirowany Bitcoinem został zaprojektowany jako pamiątkowy przedmiot kolekcjonerski upamiętniający 10-letnią rocznicę powstania wybitnej kryptokuranty. W kolekcji znalazło się tylko 210 zegarków, a liczba ta symbolizuje limit 21 milionów dostaw Bitcoina. Zegarek był początkowo wyceniony na 25.000 dolarów, a potencjalni nabywcy musieli zarejestrować się w przedsprzedaży zarządzanej przez azjatycką firmę brokerską OSL. Innym zastrzeżeniem było to, że te zegarki mogą być kupowane tylko z Bitcoin.

Nie jest jasne, czy ograniczone zegarki Hublot były rzeczywiście zbudowane i sprzedawane. Wniosek o potwierdzenie wysłany przez Cointelegrapha pozostał bez odpowiedzi w momencie publikacji.

Inny luksusowy szwajcarski zegarmistrz, Franck Muller, również wprowadził na rynek w maju 2019 r. swój własny, inspirowany kryptokurrency zegarek. Seria zegarków „Encrypto“ została wydana we współpracy z firmą inwestycyjną Regal Assets, a jej podstawowe funkcje obejmują funkcję chłodzenia Bitcoin.

Linia Frank Muller Encrypto oferuje teraz różne style dla kobiet i mężczyzn, a jej ceny wahają się od 20 000 USD do 65 000 USD. Różne zegarki są wykonane z różnych luksusowych materiałów, w tym złota, diamentu i włókna węglowego.

Tarcza zegarków zawiera laserowo wyryty kod QR dla odpowiadającego mu publicznego adresu portfela do przyjmowania płatności Bitcoin. Użytkownicy otrzymują również pamięć USB, w której przechowywany jest prywatny klucz odpowiedniego adresu publicznego. Franck Muller twierdzi, że jego portfel w chłodni „nie może zostać zhakowany“ i używa „generowanych offline, nie-deterministycznych TRNG (True Random Numbers Generated)“. Podobnie jak Hublot Big Bang Meca-10 P2P, Franck Muller Encrypto może być kupiony zarówno z walutą BTC jak i fiat.

Trzeci szwajcarski zegarmistrz, który ogłosił projekt luksusowego zegarka z wbudowanym kryptokurwalutowym zimnym portfelem, to A. Favre & Fils. Firma przedstawiła koncepcję pierwszego w historii szwajcarskiego zegarka mechanicznego z wbudowanym zimnym portfelem w kryptokur walucie i najnowocześniejszym rozwiązaniem zabezpieczającym.

Zegarek miał zostać wprowadzony na rynek w drugim kwartale 2019 r., a jego koszt miał przekroczyć 100.000 dolarów, co uczyniło go najdroższym zegarkiem z zimnym portfelem w kryptocur walucie na rynku. Cointelegraph skontaktował się z A. Favre & Fils, aby dowiedzieć się, czy zegarki zostały kiedykolwiek wydane, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi w momencie publikacji.

Łączenie technologii

Wydaje się oczywiste, że wraz z postępem technologicznym, coraz więcej funkcji jest wtłaczanych do najnowszych urządzeń. Niezależnie od tego, czy jest to smartfon, czy też luksusowy zegarek, istnieje duża szansa, że ten element ma pod powierzchnią pewne poważne możliwości technologiczne.

Tak jest w przypadku gadżetów wykorzystujących kryptokurczliwość. Urządzenia są obecnie dostarczane na rynek z wbudowanymi portfelami chłodniczymi, zdecentralizowanymi i scentralizowanymi aplikacjami wymiany oraz wieloma innymi funkcjami.

Niektóre z tych gadżetów są prawdopodobnie zawyżone, ale wydaje się, że większość firm, które wykorzystują obsługę kryptowalutowości w tych urządzeniach, stara się zapewnić użytkownikom najlepsze bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Comments are disabled